Daca ma gandesc bine si daca am cauta, cu siguranta am gasi cateva subiecte similare...Romania de azi!
De ce am ales acest subiect? Simplu. Am intrat pe o renumita pagina de internet...unde intram destul de des pentru a socializa cu alte persoane si am avut marea uimire ca in sfarsit se aborda un subiect picant...fara injuraturi si alte aberatii! Facem revolutie sau nu?
Asa a inceput lunga discutie. De unde si pana unde revolutie? Fiecare are parerea lui cu privire la ce se intampla in ziua de azi , chiar ne gandim la revolutie.
Ar fi o solutie,dar cine sa faca revolutie? Eu? E usor sa vorbim, e usor sa scriem, problema e practica! Vorba aia "teoria ca teoria dar practica ne omoara"!
Si ca sa ajung la principalul subiect,am sa inchei cu mica introducere.
Problema e urmatoarea : ce putem face pentru a schimba ceva in Romania?
Cu toti stiti ce probleme intampinam.Salarii mici,locuri de munca putine etc...
Sa nu mai zic de faptul ca termini o facultate cu renume si nu iti sunt apreciate studiile decat in strainatate sau si mai grav...termini o facultate,depui un C.V,ajungi la interviu iar domnul in costum si foarte politicos iti spune pe un ton dulce "Aveti studiile necesare,chiar sunteti facut pentru acest job dar din pacate angajam doar persoane cu experienta." De unde experienta daca nu te angajaza nimeni??? Oare acesti oameni isi pun intrebarea asta?
Si uite asa...toata generatia tanara,isi face bagajul frumos si pleaca.Unde? In Italia,Anglia,Spania,Suedia,Germania...
Oare pana cand vom suporta toate astea? Ce se va intampla cu generatia urmatoare?
E lunga povestea...mi-ar trebui cel putin 10 pagini sa vorbesc despre tot ce se intampla.Asta e doar o parte.
Scopul acestui blog este de a va spune parerea...de a vedea ce este de facut si cum.
Nu zic ca vom schimba lumea...am putea incerca sa schimbam mentalitatea romanilor si nu pentru noi ci pentru generatia urmatoare care va avea de suferit mai mult decat noi!
Niciun comentariu:
Trimiteți un comentariu